RU

Вступаємо у спадок згідно із законом


Вступ у спадок згідно із законом в Україні фото

Щоб уникнути розбіжностей між ріднею, за відсутності волевиявлення спадкодавця встановлено порядок спадкування згідно із законом серед можливих претендентів на спадщину.

У більшості випадків визначення черговості дозволяє забезпечити успадкування за законом в Україні без взаємних претензій.

Статтями 1261 – 1265 ЦКУ визначається черговість наслідування згідно із законом:

Черговість спадкування за законом в Україні ст 1261 Черговість спадкування за законом в Україні ст 1262 Черговість спадкування за законом в Україні ст 1263 Черговість спадкування за законом в Україні ст 1264 Черговість спадкування за законом в Україні ст 1265

Схематично чергу спадкоємців за законом можна відобразити так:

Як вступити у спадок згідно закону

Зупинимося на окремих особливостях як вступити у спадок за законом

  • По-перше, зауважимо, що однакові права мають діти від усіх шлюбів, а також зачаті за життя спадкодавця або усиновлені.
  • По-друге, слід враховувати, що однакове право успадковувати за законом мають кровні брати та сестри спадкодавця і по батькові, і по матері.
  • По-третє, розберемося, чи мають право наслідування подружжя, яке перебуває в незареєстрованому «цивільному» шлюбі.

Безліч пар, які мешкають сім'ями, не оформлюють стосунки офіційно. Держава визнає право такого подружжя на спадкування, але на відміну від офіційно зареєстрованого шлюбу воно не першочергове, а четверте у спадковій черзі.

Тільки після реалізації права наслідування родичами попередніх трьох черг, людина, яка прожила однією сім'єю зі спадкодавцем не менше 5 років і, можливо, колишня набагато рідніша за інші, може претендувати на спадщину.

При цьому доводити існування «сім'ї» доведеться у суді.

Права кожної черговості реалізуються лише тоді, коли спадкоємців попередньої групи немає, або вони відмовляються, або своєчасно не вступають у спадщину.

Зміна черговості допускається за взаємною домовленістю спадкоємців або за рішенням суду.

У житті зустрічається безліч моментів, коли закон та заповіт тісно переплітаються.

По-перше, якщо серед спадкоємців є особи, захищені законом, але заповіт не містить їхніх імен, згідно із законом їм все одно належить частина спадщини.

Це діти (неповнолітні чи дорослі, але непрацездатні), інші родичі першої черговості наслідування, визнані законом непрацездатними. Їхня частка становить ½ того, що вони могли б успадкувати за законом.

Друга можлива ситуація – заповіт включає не всі об'єкти спадкування. Неврахована частина спадщини ділиться серед спадкоємців згідно із законом, тобто з урахуванням черговості.

Вступ у спадок згідно із законом в Україні

Оформлення спадкових правовідносин не залежить від порядку спадкування.

У будь-якому разі перша дорога до нотаріусу, який попередньо відкривши спадкову справу, фіксує вашу готовність прийняти спадщину.

Зробити це потрібно у відведений законом час (див. термін прийняття).

Основна проблема полягає в тому, що шанси брати участь у розділі спадкової власновсті визначаються ступенем спорідненості.

Чим далі спорідненість, тим менше шансів за наявності найближчих родичів, що вони відмовляться від своєї черги.

У більшості громадян найціннішим майном виявляється квартира, яка і стає основною метою спадкоємців.

Наслідування квартири за законом

Здійснюється за загальними правилами (заява нотаріусу тощо), але спадкоємця можна визнати і за фактом прийняття ним спадщини.

Дії спадкоємця з квартирою або іншим майном, такі як ремонт, оплата комуналки, проживання, підтримання порядку, свідчать про його готовність прийняти спадщину.

Важливо, що ці дії здійснюються у відведений для прийняття спадщини термін (6 міс.).

Факт прийняття спадщини не заперечує необхідності оформляти право на неї, тобто, все рівно рано чи пізно потрібно буде йти до нотаріуса.

Як свідчить досвід, вступити у спадок згідно із законом фактично приймаючи його виходить у багатьох. Хоча й приносить спадкоємцям зайвий клопіт, адже факт того, що спадок прийнято, доведеться доводити. Тут, звичайно ж, стане в нагоді допомога юриста.

Рекомендовані статті цієї категорії: