Набуття спадщини в Україні
Кожна людина протягом свого життя набуває матеріальні та нематеріальні активи, набуває різних майнових прав та обов'язків. Квартира, вклад у банку, земельна ділянка, акції, дача, тощо – після смерті людини все це перетворюється на сімейну спадщину.
На вступ у спадок претендують близькі та далекі, улюблені та не дуже улюблені родичі, іноді друзі чи знайомі, а іноді організації чи навіть держава. Виникають численні питання розподілу та оформлення спадщини. Володіння мінімальною інформацією про те, як відбувається вступ у спадкування, допоможе суттєво скоротити витрати сил та часу.
Розглянемо Правила набуття спадщини в Україні
До основних правил вступу у спадок відносимо наступне:
- Дотримання термінів встановлених законодавством для вступу в успадкування;
- Рівна правова можливість звертатися щодо набуття успадкування будь-якого нотаріуса (або державного чи приватного) в Україні;
- Надання актуальних документів, які мають статус дійсних на момент вступу в успадкування (не прострочений паспорт, зареєстровані у держорганах права власності спадкодавця тощо);
- Визначення форми прийняття спадщини залежно від умов: за наявності заповіту – вступ у спадок за заповітом, за його відсутності – вступ у спадок згідно із законом;
- Існування правової можливості звертатися до суду в Україні, якщо є підозра чи впевненість щодо порушення законних прав спадкоємців.
Загальна процедура оформлення спадщини в Україні включає такі кроки:

Подана схема дає уявлення про те, як вступити у спадщину, і в цьому питанні Україна принципово не відрізняється від світової практики.
Які документи потрібні для набуття спадщини
Дати вичерпну відповідь на питання про необхідний перелік документів неможливо. Остаточний перелік документів залежить від ступеня спорідненості, складу успадкованого майна, наявності або відсутності заповіту та інших факторів.
Але починати потрібно з малого: паспорт та ідентифікаційний код особи, яка претендує на спадкування, документ про смерть спадкодавця, довідка з останнього місця проживання померлого – мінімальний набір документів, які дозволяють ініціювати вступ у спадкування.
До цього переліку бажано додати документи про спорідненість зі спадкодавцем або заповіт (якщо вони є).
Якщо спадкоємець не може надати заповіту, або є далеким родичем і спорідненість згодом доведеться доводити (можливо, в суді) – це не підстава для відмови у відкритті спадкової справи.
Заява подається особисто або надсилається поштою до нотаріальних органів у шестимісячний строк, початок якого відповідає даті смерті спадкодавця.
У юридичній практиці часто зустрічаються ситуації, коли родичі покійного, не відкриваючи спадкової справи, починали збирати довідки, виписки та інші документи, пропустили термін вступу/прийняття та були визнані такими, що не прийняли спадщину.
Не слід плутати неприйняття та відмову від спадщини. Неприйняття може бути пов'язане як із свідомим небажанням вступу в успадкування, так і випадковими обставинами.
Відмова від спадщини – усвідомлена юридична дія, яка оформлюється відповідним документом, хоча у Цивільному кодексі України допускається право відкликання чи оскарження документа.
Існують категорії громадян, яких неможливо усунути від успадкування, навіть якщо у заповіті не вказані їхні імена.
Стаття 1241 ЦКУ, в якій обговорюється обов'язкова частка у спадщині, підтверджує, що Україна гарантує отримання ½ частини, що належить громадянам за умовами успадкування за законом.
Держава забезпечує матеріальну підтримку людей, які залишилися без годувальника.
Обов'язкова частка спадщини закріплюється за спадкоємцями першої черги, якщо вони не можуть себе утримувати (діти до повноліття та спадкоємці, які мають довідку про непрацездатність).

Жодна із запропонованих законодавством форм не дає абсолютної гарантії безперечності успадкування.
Оскарження результатів розділу спадщини за заповітом або законом – це можливість, яка надається будь-яким зацікавленим особам.
Приводи заперечувати спадкування різноманітні: пропуск термінів вступу/прийняття спадщини, неправомірні дії нотаріуса, сумніви у дійсності заповіту, суперечки, сумніви у спорідненості зі спадкодавцем інших спадкоємців, негідна поведінка спадкоємців та багато іншого.
Процедура оскарження передбачає участь судових органів.
Прийняття спадщини через суд припускає:
- складання позову, у якому викладаються обставини, пов'язані з фактом порушення спадкових прав;
- розгляд позову до суду виходячи з поданих документів. Тут окремою проблемою є збирання необхідних документів, достатніх та переконливих для суду.
Залучення адвокатів юридичної компанії у Харкові значно підвищить шанси на отримання сприятливого рішення суду.