Вступаємо у спадок за заповітом

Сучасні тенденції орієнтовані на спадкування за заповітом, якому закон надає пріоритет.
Це означає, що якщо є заповіт, то черговість, ступінь спорідненості чи любов до покійного не мають значення – право наслідування належить особам, імена яких зазначені у заповіті, навіть якщо це абсолютно чужі люди.
Заповіт – це юридичний нотаріально засвідчений документ, що визначає, як розподілятиметься спадщина. Складається особисто або за особистої присутності заповідача та висловлює його волю.
Заповідач самостійно вирішує, чи повідомляти спадкоємцям про заповіт та його зміст. Втім, за ним залишається право міняти чи ліквідувати документ. Інформацію про всі дії із заповітом нотаріус фіксує у Спадковому реєстрі. З кількох документів лише останній варіант є юридично значущим.
Вступ у спадок за заповітом в Україні врегульований статтями глави 85 ЦКУ.
У двадцяти п'яти статтях розкриваються права заповідача, розглядаються види заповітів, порядок засвідчення заповіту, особливості наслідування, поняття заповідальної відмови та інші аспекти. Так, заповідач може висунути умови, обов'язкові для одержання спадщини (одружуватися, отримати диплом, народити дитину). Або зобов'язати спадкоємця до дій на користь інших осіб.
Як набути спадщину за заповітом?
Наявність заповіту перестав бути аналогом права власності. Воно лише визначає частки та порядок успадкування. Вступ у права спадщини означає, що спадкоємці за заповітом мають у встановлені терміни підтвердити свою готовність до успадкування та звернутися до нотаріуса.
Після перевірки всіх обставин спадкової справи нотаріус зможе оформити свідоцтва про права на спадщину, необхідну спадкоємцям для подальшого переоформлення майна.
Відмова від спадщини за заповітом
Керуючись своїми міркуваннями, спадкоємець може відмовитись від спадщини, склавши заяву у нотаріуса у відведений законом шестимісячний термін.
Відмова може бути адресна, тобто на користь іншого конкретного спадкоємця, зазначеного у заповіті, чи загальний, без будь-яких умов.
Наприклад:
Громадянин К склав заповіт на трьох людей: сина, брата та сестру.
- Брат К вирішив відмовитися від спадщини (оформити спільну відмову). Його частина розподілиться між сестрою та сином порівну.
- Брат К відмовляється від спадщини на користь сина померлого (адресна відмова). Таким чином, син отримує свою частину спадщини та частку брата батька, а сестра К зможе отримати лише свою.
Втім, відмова може бути відкликана і навіть скасована судовим рішенням, якщо тільки суд встановить, що відмова була складена в момент, коли людина не усвідомлювала свої дії (ст. 225), або вчинила під впливом помилки (ст.229),


діяла під впливом обману, насильства чи тяжких обставин (ст. 230-233 ГКУ).




Не завжди родичі залишаються задоволеними тим, як спадок поділений за заповітом. Діти розраховували на спадкування квартири, а вона дісталася чужій доглядальниці. Гроші з банківського вкладу йдуть «благодійній» організації. Раптом з'являються діти від попередніх шлюбів із претензіями на спадщину. Тоді їх турбує питання:
Чи можна оскаржити заповіт, чи забезпечує Україна захист інтересів громадян у таких заплутаних ситуаціях?
Стаття 1257 ЦКУ однозначно визначає можливість заперечення через судові органи. Складається позовна заява про визнання документа недійсною.
Звертаючись до суду, потрібно чітко усвідомлювати наступне:
- для визнання заповіту недійсним потрібно мати докази того, що він не відповідає волі заповідача: при складанні документа він був не в собі або на нього було чинено тиск;
- при задоволенні позову спадкування відбуватиметься в іншій формі – на підставі законної черговості, визначеної статтями глави 86 ЦКУ.
Отримати спадщину без заповіту можуть окремі категорії громадян, Україна захищає інтереси:
- дітей спадкодавця, через вік (неповнолітні) або здоров'я (непрацездатні), нездатних себе утримувати;
- подружжя та батьків спадкодавця, визнаних непрацездатними.
Як бачимо, існує безліч юридичних тонкощів навіть тоді, коли все передбачено, набуття спадщини за заповітом може виявитися не таким простим, як здається.
Допомога професіоналів (консультація, юридичний супровід) буде тим кориснішою, чим дорожча спадщина і складніша ситуація.